Pērkot virs 400€, pasta pakalpojumi bez maksas – Piegāde 5 darba dienu laikā – Iespējams mainīt 14 dienu laikā kopš piegādes

Pašmina – vilna vai ar rokām austa šalle?

Kašmira blogs Peter Greša

Pašminas vilna – vai kaut kas tāds vispār pastāv? Un vai šī vilna ir kvalitatīvāka kā kašmira? Nē. Pašminas vilna, kā atsevišķa kašmiras vilnas daļa, nepastāv. Kad runājam par pašminu (Pashmina), vienmēr runājam par tradicionālu, ar rokām austu kašmira šalli, jeb par kašmira un zīda šķiedru maisījumu. Pašmina kā dabīgā tekstīlija nepastāv.

Kāpēc vispār pašmina tiek uzskatītā par atšķirīgu kašmira šķiedru? Tas radies tāpēc, ka nosaukums „pashm“, kurš nāk no persiešu valodas un nozīmē „vilna“. Šis nosaukums nokļuva līdz Nepālai, kur no kašmira šķiedrām tika ražoti lakati – un tieši tur tika sasaistīts nosaukums pašmina un vilna.

Pašminas vilna – ieskats vēsturē

Nosaukums pašminas vilna dzīvoja un līdz šim dzīvo savu neatkarīgo dzīvi. Pašā sākumā persiešu „pashm“, tātad „vilna“. Tā tika lietota jau gadsimtu garumā, lai apzīmētu ar rokām austus kašmira lakatus un apstākļu sakritības dēļ terminu pašminas vilna  sāka lietot šķiedrām, no kurām tās tika ražotas.

Dažas Himalaju kalnu leģendas stāsta par īpašu kazu sugu, kura dod pašminas šķiedru, maigāku kā kašmirs - pašminas kazas, kā tās tika nosauktas, taču tās ir sastopamas tikai leģendās. Uz kašmiru kazu ķermeņa nav neviena īpaša vieta, kur būtu pavilna, no kuras tiek izķemmētas kašmira šķiedras, būtu tik ļoti atšķirīgas, ka tām būtu nepieciešamas cits nosaukums.

Izstrādājumi no tā sauktās pašminas vilnas var būt viltojums!

Pašmina bija, ir un būs nosaulums elegantam, ar rokām austam un krāsotam kašmira lakatam. Daži Eiropas pārdevēji, tur, kur termins Pašmina nav aizsargāts ar aizsardzības zīmi, izmanto neskaidrības kašmira produkta apzīmējumā savā labā, kad par izstrādājumu no tā sauktās pašminas vilnas apzīmē arī to, kur kašmirs nav vispār pielietots. Līdzīgu mānīšanās tehniku pie mums neatradīsiet.